Višňové víno

Višňové víno patrí nepochybne medzi najlepšie nápoje. Najmä tmavé višne sú veľmi vhodnou surovinou na výrobu dezertného vína, ktoré vyniká krásnou farbou, jemnou korenistou chuťou a vôňou, pripomínajúcou portské víno. Vo Švajčiarsku a Tirolsku višňami prifarbujú hroznové vína.

Višňové víno I.

Višne sa umyjú, odstopkujú a pomelú sa tak, aby sa rozdrvila aj časť kôstok, ktoré dodajú vínu príjemnú, horkastú mandľovú chuť a vôňu. Zmes necháme dva dni nakvasiť, aby sa mandľová chuť a aróma z ovocia dôkladne vylúhovala. Dôležité je nenakvasovať veľmi dlho, aby sa látky, ktoré sa nachádzajú v kôstkach, nevylúhovali vo väčšom množstve, pretože sú škodlivé zdraviu. Z višní odstránime stopky, lebo dodávajú vínu nepríjemnú zvieravú trávovú príchuť. Po nakvasení zmes prelisujeme a šťavu upravíme. Na 1 l prelisovanej a upravenej šťavy pridáme 1/2 l vody a na 1 l zriedenej šťavy pridáme 25 až 30 dg cukru. Množstvo cukru závisí od toho, či chceme získať stolové alebo dezertné víno. Po stočení z kvasníc možno víno ešte podľa chuti pricukriť (5 dg cukru na 1 l vína). Šťavu zakvasíme ako pri čerešňovom víne.

Višňové víno II.

Na 10 l získanej šťavy pridáme 10 l vody a 2 až 4 kg cukru. Zákvas, kvasenie a stočenie je podobné ako pri predošlom víne.

Višňové víno III. (tirolský spôsob)

Dobre vyzreté višne rozmiagame, ale nemelieme, aby sme nerozdrvili kôstky a necháme ich v zakrytej kadi dva dni nakvasiť, potom ich prelisujeme cez pevné vrece. Na 10 l šťavy pridáme 10 l vody a v zmiešanine rozpustíme 2,5 kg cukru. Asi o 6 týždňov po vykvasení víno stočíme z kvasníc a na každých 10 l vína prilejeme 1/2 l čistého liehu alebo 1 l vodky, prípadne čo je ešte lepšie, koňaku alebo vínovice. V máji budúceho roku je víno na-
toľko vyzreté, že ho možno stočiť do fliaš. Čím dlhšie leží víno vo fľašiach, tým je jemnejšie.


webmaster & design