Becherovka - domáca

1 l liehu asi 50%, 3 polievkové lyžice čaju STOMARAN - lekáreň, 3 polievkové lyžice kr.cukru, 1 bal. vanilkového cukru, 5 klinčekov, 2 cm celej škorice, destilovanú vodu na zriedenie na požadovanú silu (2 - 3 dcl, ja riedim do1,5 l objemu).

Necháme 2 - 3 dni vylúhovať a scedíme - dobrú chuť!

Becherovka - lekárnicka

Tinktúra amara 2,0g, tinkúra gentianae 0,5g, tinktúra chinae 0,5g, tinktúra aromatika 2,0g, tinktúra aurantii 2,0g, tinktúra absintii 2,0g, lieh 85% - 380g, kryštálový cukor 95g, tinktúra benzoe - 3 kvapky, voda do 1000 ml.

Bylinný likér

Suroviny: 2,5 l jabĺčkovice, 300 g cukru, 2 balíčky vanilkového cukru, 1/4 balenia anízu, 10 zrniek fenikla, 7 cm škorice, 7 klinčekov, 1/2 lyžice zemežlče, 1 lyžica mäty, 1 lyžica medovky, 1 lyžica archangeliky, 1/2 lyžice puškvorca.

Všetky suroviny dáme do fľaše a necháme lúhovať asi 30 dní. Občas premiešame. Asi 2 dni pred scedením pridať 1/2 lyžice paliny. Nakoniec likér zriedime asi na 40 % a scedíme.

Bylinný likér II

1 gr. palina pravá - vňať, 2 gr. zemežlč /hlístnik/ - vňať, 4 gr. medovka lekárska - vňať,        4 gr. mäta pieporná - vňať, 2 gr. puškvorec - koreň, 4 gr. archangelika lekárska - koreň, 
1 káv. lyžička rasce, 1/2 káv. lyžičky klinčekov, 2-3 cm škoricovej kôry, 1 balíček vanilkového cukru, 25-35 dkg kryštálového cukru (podľa chuti aj 40 dkg)
Navážené byliny a prísady nasypať do 4 litrového pohára. Zaliať 2 litrami 40-50% alkoholu (lieh, vodka, kalvádos). Nechať vylúhovať min. týždeň dva. Potom precediť cez husté sito (gázu). Nechať uležať - vyčistiť týždeň, dva. Stiahnuť z kalov a naplniť do fliaš. Podľa potreby možno zriediť destilovanou vodou na cca 35 %.  

Cinzano

1. Pol kg ryže umyjeme v studenej vode, vsypeme do fľaše s objemom 5l a posypeme kvasnicami. Pridáme kôru z 1 citróna a 1 citrón pokrájaný na mesiačiky. Ďalej 4ks nového korenia, 4ks klinčekov, 1 celý muškátový orech, štipku malého zázvoru, tymiánu, mletej škorice, paliny a muškátového kvetu. 

2. Prevaríme 3,5l vody do ktorej pridáme 1,5 kg cukru a vlažným roztokom pripravenú zmes zalejeme. Fľašu uzavrieme kvasným uzáverom. 

3. Všetko necháme 6 týždňov kvasiť, potom hadičkou stočíme do fliaš a necháme ešte asi 10 dní dozrieť. Ak víno nieje číre je vhodne ho prefiltrovať cez filtračný papier. Skladujeme v chladnom a tmavom priestore.

Čokoládový koňak

Suroviny: 5 žĺtkov, 200 g práškového cukru, 5 dl mlieka, 2 Pl kakaa, 2 balíčky vanilkového cukru, 5 dl rumu.

Žĺtky vymiešame s cukrom, za stáleho miešania pridáme kakao, mlieko, vanilkový cukor. Vo vodnom kúpeli privedieme do varu. Do vychladnutého pridáme rum, dobre zamiešame a dáme do fliaš.

Griotka

1 kg višní, 1/2 l - Rumu, 1/2 l - Vodky (alebo domácej bielej pálenky), 1 l - červeného vína, 1kg kryštálového cukru, 3cm celej škorice, 2 plátky citróna

Všetko dáme spolu do skleneného 4 l pohára, občas premiešame, necháme 4 týždne lúhovať.

Kakaový likér

Suroviny: 50 Dg kryštálového cukru, 100 g kakaa, 0,5 l čierneho piva, 1 vanilkový cukor, 3 dl vodky, trošku rumu

Cukor, kakao, pivo a van. cukor vymiešame a necháme prejsť varom. Odstavíme a pridáme 3 dl vodky a trošku rumu. Vymiešame a nalejeme do fliaš. 

Mätový likér

Suroviny: Alkohol (80%) 350 ml, mäta pieporná 10 g, hrebíček 3 ks, voda 650 ml,    cukor 0,5 kg.

Alkohol zriedime 150 ml vody a do vzniknutej tekutiny pridáme 10 g mäty a 3 hrebíčky. Zmes macerujeme (lúhujeme) 3 dni na chladnom a tmavom mieste. Potom zmes prefiltrujeme cez filtračný papier (príp. vata) a pridáme sirup zhotovený z 500 g cukru a 0,5 l vody. Hotový likér necháme vyzrieť a po 1 mesiaci konzumujeme. Takto pripravíme asi 1 l likéru.

Medovina I

Suroviny (na 10 l): 3000g medu, 7 l vody, 0,6 g  suchej kvasnej kultúry, 4 g stredného fosforečnanu amónneho (alebo 3,2 g živnej soli), 6 g celej škorice, 5 g voňavých klinčekov, 1 g anízu, 2 g kardamonu, 10 g kyseliny citrónovej, 1 pomaranč. 

2 - 3 dni pred naložením hlavného kvasu si pripravíme zákvas z medovinovej kvasnej kultúry ( Medová kvasná kultúra - 120 g medu rozpustíme v 1 l vody a v smaltovanej nádobe pol hodinu mierne povaríme, penu zberáme. Po vychladnutí na 25 °C pridáme kvasinky a nádobu umiestnime v miestnosti s teplotou 20 - 22 °C na 2 - 3  dni. ) . Med varíme v 3 litroch vody za stáleho odpeňovania asi 1,5 hodiny. Vyparenú tekutinu dolejeme do pôvodného množstva. Pred varením med vo vode dobre rozmiešame. Medový roztok ochladíme do 25 °C a vlejeme do kvasnej nádoby, prilejeme zákvas, kyselinu citrónovú, stredný fosforečnan amónny (živnú soľ) a zvyšnú vodu do 8/10 objemu kvasnej nádoby. Medzitým si pripravíme (ušijeme) malé plátenné vrecúško, do ktorého dáme pomaranč pokrájaný na úzke plátky a zbavený jadier a ostatné koreniny. Niť vrecúška zachytíme kvasnou zátkou tak, aby nepadlo do kvasného roztoku. Asi po 10 dňoch búrlivého kvasenia vrecúško vyberieme, nádobu dolejeme prevarenou a ochladenou vodou, definitívne uzavrieme a necháme kvasiť. 

Medovina II

Suroviny (na 10 l ): 2500 g medu, 7,2 l vody, 0,6 g medovej kvasnej kultúry, 3,3 g stredného fosforečnanu draselného (alebo 3,2 g živnej soli), 4 g kyseliny vínnej, 5 g celej škorice, 3 citróny, 1,5 g voňavých klinčekov, trochu muškátového orecha, 5 g koriandru. 

Zákvas si pripravíme 2 - 3 dni vopred. Med prevaríme v 3 l vody a odpeníme. V ostatnej vode varíme koreninové prísady asi 1/4 hodiny, necháme vychladnúť, precedíme a vlejeme do kvasnej nádoby, pridáme fosforečnan amónny, kyselinu vínnu a ochladený ( na 25 °C) medový roztok. Dobre rozmiešame, prípadne ešte dolejeme do kvasnej nádoby vodu do 8/10 jej obsahu. Uzavrieme kvasnou zátkou, postavíme na miesto s teplotou 20 - 22 °C a necháme vykvasiť. 

Orechový likér

Suroviny: 35 ks orechov so zeleným oplodím, 1 l liehu, 2,5 dl liehu, 5 hrebíčkov, celá škorica(5 cm), kôra zo 1/4 pomaranča, 500 g kryštálového cukru, 5 dl vody.

Orechy pokrájame, namočíme na 24 hodín do vody. Vodu zlejeme a orechy vo veľkom pohári zalejeme 1 l liehu. Necháme stáť 30 dní. Lieh zlejeme a odložíme. Cukor, hrebíčky, škoricu, pomarančovú kôru prevaríme s vodou, prilejeme 2,5 dl liehu a zalejeme orechy. Necháme stáť 14 dní na slnečnom mieste. Potom prilejeme odložený lieh, zmiešame, necháme postáť 1-2 dni. Cez gázu prelejeme do fliaš a odložíme.

Orechovka

20 ks zelených orechov, 250 g cukru, 50 g puškvorca, 50 g pomarančovej kôry, kúsok škorice, 1 l vodky.

Orechy nakrájame na štvrťky, vložíme do vodky, pridáme cukor, puškvorec, pomarančovú kôru, škoricu. Fľašu uzatvoríme a necháme 14 dní stáť na slnku, potom precedíme, prelejeme do fľaší a necháme ešte odležať.

Vaječný koňak

Suroviny: 5 žĺtkov, 5 Pl práškového cukru, 2 balíčky vanilkového cukru, 2 dl mlieka, 0,5 plechovky sladeného kondenzovaného mlieka (Salko), 5 dl rumu.

Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme Salko, zriedime prevareným mliekom, ktoré postupne pridávame a za stáleho miešania pridáme rum.

Vaječný likér

Suroviny: 0,5 litra mlieka, 5 žĺtkov, 1/2 struku vanilky, 1/2 kg cukru, 0,5 litra rumu alebo iného alkoholu.

Mlieko ohrejeme, za stáleho miešania pridáme žĺtky, vanilku a cukor. Zahrievame a dôkladne miešame, až zmes zhustne. Potom necháme vychladnúť a opatrne vmiešame alkohol. Dobre premiešame, plníme do fliaš a necháme niekoľko dní stáť.

Vaječný likér II

Suroviny: 0,5 litra mlieka, 1/4 kg cukru, 2 balíčky vanilkového cukru, 6 žĺtkov, 0,5 litra liehu.

Mlieko s cukrom, žĺtkami a vanilkovým cukrom pomaly miešame a zahrievame až k bodu varu. Potom odstavíme z ohňa, necháme mierne schladnúť a za stáleho miešania prilievame po kvapkách lieh.

Vaječný likér III

Suroviny: 1 liter mlieka, 500 g cukru, 1 vanilkový struk, 6 - 8 žĺtkov, 0,5 litra konzumného liehu.

Mlieko varíme s vanilkou a cukrom. Po vychladnutí vanilkový struk vytiahneme, do mlieka zašľaháme žĺtky a zmes premiešame s liehom. Dobre uzavretých fľašiach uskladňujeme v chlade.

Vaječný koňak so smotanou

Suroviny: 5 žĺtkov, 200 g práškového cukru, 1 vanilkový cukor, 12 l šľahačkovej smotany, 1/4 - 1/2 l rumu.

Žĺtky vymiešame s cukrom, zriedime trochou smotany. Zvyšok smotany uvaríme s vanilkovým cukrom. K horúcej smotane prilejeme žĺtky a zmes šľaháme až sa takmer varí. Odložíme a miešame do vychladnutia. Primiešame rum, precedíme do fliaš a odložíme.

Vaječný likér ako liek

Suroviny. 10 vajec, 10 citrónov, 250 g práškového cukru, 0,5 l destilátu.

Vajcia dobre umyjeme, osušíme a zalejeme šťavou z citrónov. Necháme stáť 3-4 dni, potom vajcia otočíme a znova stáť ešte 3 dni. Škrupina sa rozpustí, vápno klesne na dno nádoby a vajcia zostanú len v blane. Blanu opatrne odstránime alebo vajcia vyberieme a cez cedník žĺtok i bielok precedíme k vápnu. Pridáme cukor, dôkladne premiešame a pridáme liehovinu. Necháme stáť do druhého dňa za občasného premiešania, až sa cukor rozpustí. Likér zlejeme do fliaš, uzavrieme a odložíme na tmavé chladné miesto.

Višňový likér

Suroviny: 2 kg višní, 1,6 kg kryštálového cukru, 5 ks klinčekov, 2 rozpolené zelené orechy, 1 struk vanilky, 1 väčší kúsok škoricovej kôry, kúsok puškvorcového koreňa, 1 l rumu, 0,5 litra liehu.

Umyté  a neodkôstkované višne zmiešame s cukrom, korením, orechmi a puškvorcom v štvorlitrovej flaši a postavíme na teplé miesto. Necháme stáť 6 týždňov. Denne premiešame. Po 6 týždňoch uvolnenú šťavu scedíme a zmiešame sa alkoholom, stočíme do fliaš, dobre uzavrieme a uložíme na chladnom mieste.  Čím je likér starší, tým je chutnejší. Presladené višne nevyhodíme, ale zalejeme ich rumom a uložíme ich v pohári na chladnom mieste. Použijeme ich do koláčov a podobne.


webmaster & design