Trnkové víno

Plody trniek sú bohaté na kyseliny a tanín a možno z nich pripraviť veľmi chutné víno. Najlepšie sú tmavé, modré, dobre vyzreté trnky. Trnky sa majú zberať až po prvých mrazoch. Ošetrovanie vína je podobné ako pri šípkovom víne. Trnkové víno je veľmi vhodné na zlepšovanie mdlých, nevýrazných hruškových vín a kalných jablkových vín.

Dezertné trnkové víno

Trnky odstopkujeme, rozmiagame, zalejeme horúcou vodou (1/2 l vody na 1 kg trniek) a necháme asi týždeň kvasiť. Trnky denne dvakrát premiešame. Po týždni trnky vylisujeme. Mušt prisladíme tak, že na 10 l šťavy pridáme 300 až 350 dg cukru, 3 g živnej soli a zakvasíme čistou kultúrou kvasiniek.

Stolové trnkové víno I.

Na 10 kg trniek nalejeme 10 l vody a zahrejeme až do varu. Potom trnky odstavíme a necháme týždeň stáť. Denne ich dvakrát zamiešame a po týždni vylisujeme. Na 1 l šťavy pridáme 20 dg cukru a 0,2 g živnej soli. Zakvasíme čistou kultúrou kvasiniek.

Stolové trnkové víno II.

Trnky odvážime, rozmiagame a na každý kilogram pridáme 1/2 l vody a 30 dg cukru. Nádobu uložíme na teplejšie miesto a necháme v pokoji tak dlho, kým sa kôstky neoddelia od dužiny. Potom trnky precedíme a na šťavu nalejeme toľkokrát tri l vody a toľko kilogramov cukru, koľko kilogramov trniek sme použili.


webmaster & design