Šípkové víno

Šípkové víno je veľmi obľúbené, lebo ak sa správne pripraví a vyškolí, je výborným nápojom, ktorý pripomína silné južné hroznové vína. Na víno používame len dobre vyzreté, mäkké šípky, ktoré môžu byť prípadne aj namrznuté. Šípky očistíme od stopiek a kalíškov; tvrdé šípky rozkrájame alebo rozmiagame. Šípky majú veľmi priaznivé zloženie, preto sa z nich víno pripravuje pomerne ľahko. Pri zakvasení šípky plávajú na povrchu. Po hlavnom prekvasení klesajú ku dnu - ale nie všetky, takže klesanie nie je dostatočným znakom vykvasenia a nemožno podľa neho určovať čas stáčania z kvasníc. Keď je víno vykvasené (zistíme ochutnaním), stočíme ho z kvasníc, i keď niektoré plody plávajú.

Stolové šípkové víno

Na 1 kg čerstvých šípok nalejeme 3 l vody, v ktorej sme rozpustili 80 dg cukru. Po 3 až 4 týždňoch kvasenia víno stočíme do čistej nádoby a školíme ho.

Silnejšie stolové šípkové víno

Na 2 kg zmäknutých šípok nalejeme 3 l vody, v ktorej sme rozpustili 2 kg cukru.

Dezertné šípkové víno

Mäkké odležané šípky zmiešame s rovnakým množstvom vody (na 1 kg šípok použijeme 1 l vody) a necháme niekoľko dní kvasiť. Nakvasené šípky vylisujeme, na každý liter šťavy pridáme 30 až 35 dg cukru a necháme dôkladne prekvasiť, najlepšie čistou kultúrou kvasiniek. Po vykvasení víno stočíme z kvasníc a môžeme ho podľa chuti pricukriť (5 až 10 dg na 1 I).

Tmavé dezertné šípkové víno

Získame ho z veľmi rýchlo usušených šípok. Na 1 kg šípok pridáme 2 l vody, v ktorej sme rozpustili 60 až 70 dg cukru a zákvas čistej kultúry kvasiniek Malaga. Zvyšky šípkovej usadeniny (po vykvasení šípkového vína) alebo výlisky šípok (po nakvasení pri príprave dezertného šípkového vína) sú veľmi hodnotné a pridaním cukru a vody možno z nich pripraviť ešte veľmi dobré stolové víno, podľa prvého predpisu. Ak do usadeniny pridáme menej vody a viac cukru, získame lepšie a hodnotnejšie víno.


webmaster & design