Ryžové víno (Vermut)

1 kg ryže, 1,3 kg cukru, 4 Dg droždia, 4-5 ks čierneho korenia, 4-5 hrebíčkov, 10 Dg hrozienok, 1 celý citrón, 10 cm škorice, 1 vetvička paliny, doliať do 5 l demižóna vodou.
Všetky suroviny dať do 5 l demižóna s kvasnou zátkou. Víno sa nechá 1 týždeň kvasiť, potom sa scedí od kalov a nechá sa ešte 3 týždne stáť, aby sa vyčistilo. Potom ho stiahneme do čistých fliaš.

Ryžové víno je jednoduché na výrobu a je veľmi chutné. Jeho obrovskou výhodou je, že ho môžeme pripravovať počas celého roka, lebo všetky suroviny sú stále dostupné. Pri výrobe  je vhodné použiť radšej menej droždia, aby víno od neho nedostalo pachuť.

Cinzano

1. Pol kg ryže umyjeme v studenej vode, vsypeme do fľaše s objemom 5l a posypeme kvasnicami. Pridáme kôru z 1 citróna a 1 citrón pokrájaný na mesiačiky. Ďalej 4ks nového korenia, 4ks klinčekov, 1 celý muškátový orech, štipku malého zázvoru, tymiánu, mletej škorice, paliny a muškátového kvetu. 

2. Prevaríme 3,5l vody do ktorej pridáme 1,5 kg cukru a vlažným roztokom pripravenú zmes zalejeme. Fľašu uzavrieme kvasným uzáverom. 

3. Všetko necháme 6 týždňov kvasiť, potom hadičkou stočíme do fliaš a necháme ešte asi 10 dní dozrieť. Ak víno nieje číre je vhodne ho prefiltrovať cez filtračný papier. Skladujeme v chladnom a tmavom priestore.

 

webmaster & design