Dulové víno

Duly sú veľmi aromatické ovocie a veľká časť dulovej vône prejde aj do vína. Dulová príchuť chutná zo začiatku príjemne, ale neskôr sa protiví, lebo aróma duly nie je toho druhu, ktorý vo víne obľubujeme. Chýba mu najmä korenitosť. Na víno oberáme duly čo najzrelšie; po obratí ich necháme ešte dva týždne odležať. Potom plody rozdrvíme, drvinu uložíme do
kade a zalejeme vodou. Ak víno nemá byť veľmi aromatické, pred lisovaním duly olúpeme. Na 10 kg drviny pridáme 5 l vody, kaďu dôkladne prikryjeme a drvinu necháme asi týždeň kvasiť. Počas tohto týždňa zákvas denne aspoň dvakrát premiešame. Po týždňovom kvasení zákvas vylisujeme a šťavu prelejeme do suda, kde prebehne hlavné kvasenie. Po búrlivom kvasení stočíme víno z kvasníc do čistej nádoby a pricukríme ho. Na 10 l pridáme 1 až 2 kg cukru, podľa toho, či chceme vyrobiť stolové víno alebo ťažšie víno. Po pricukrení nastáva druhé, pomalé dokvasenie. Asi za štyri mesiace je víno prekvasené a môže sa piť.

Keď je dúl málo, možno dulový mušt miešať s jablčným muštom. Zmes dvoch čiastok jablčného muštu a jednej čiastky dulového muštu dáva veľmi jemné a aromatické víno.

Oskorušové víno

Oskoruše, podľa možnosti namrznuté, rozomelieme a zalejeme rovnakým množstvom vody. Zmes zahrejeme až do varu a po vychladnutí ju vylisujeme. Na 5 1 šťavy pridáme 1 až 1,2 kg cukru. Osladenú šťavu zakvasíme čistou kultúrou kvasiniek. Kvalita oskorušového vína nie je najlepšia, preto sa víno z oskoruší takmer nevyrába. Oskoruše sú však nenahraditeľnou surovinou na zlepšenie hruškového a jablkového vína, ktoré sa pridaním oskoruší dobre čistia a sú trvanlivejšie. Na 10 l jablkového muštu pridáme 1 l oskorušového muštu.

Mišpuľové víno

5 kg mišpúľ povaríme v 2 l vody a vylisujeme. Na 1 l muštu pridáme 30 dg cukru, 2 g kyseliny vínnej, živnú soľ a zakvasíme čistou kultúrou.


webmaster & design