Jablkové víno

Najlepšie ovocie na výrobu vína, ktoré je chuťovo najbližšie hroznu, sú rozhodne jablká. Jablkové víno je najľahšie víno zo všetkých ovocných vín. Na mušt sú veľmi vhodné všetky odrody s pevnou dužinou. Jablkový mušt i vykvasené víno sú veľmi náchylné na hnednutie. Víno znehodnotením nenadobudne len zmenenú farbu, ale získa aj chybnú horkú chuť, ako po varení. Uvedené chyby môže nadobudnúť jablkové víno aj silným vzdušnením. Preto pri príprave muštu a pri ostatnej manipulácii postupujeme čo najrýchlejšie, aby mal vzduch k muštu a k vínu čo najmenší prístup. Jablkový mušt netreba riediť. Riediť ho možno len vtedy, keď sme víno robili z veľmi nezrelých jabĺk.

Z jabĺk pripravujeme obyčajne len ľahšie stolové vína; výroba jablkových dezertných vín nie je rozšírená. Víno možno pripraviť aj bez pricukrenia, ale takéto víno je veľmi slabé a ľahko sa kazí. Pri jeho výrobe a ošetrovaní sa vyžaduje veľká opatrnosť.

Lepšie víno z jabĺk možno získať len pricukrením muštu. Cukor pridávame podľa toho, či chceme vyrobiť slabšie alebo silnejšie víno, v množstve 1 až 1,5 kg na 10 l muštu. Dezertné víno vyrobíme z kyslejšieho muštu pricukrením (2 kg cukru na 10 l muštu). Počas kvasenia môžeme pridať ešte 1/2 kg cukru.

Mušt treba čo najrýchlejšie zakvasiť. Po vykvasení vína nádobu hneď dolejeme a po vyčistení víno podľa možnosti čo najskôr stočíme z kvasníc do veľmi zasírených nádob. Druhý raz stáčame vo februári alebo marci. Pri samovoľnom čistení možno víno asi po roku stočiť do fliaš. Silnejšie jablkové víno je veľmi vhodné na prípravu korenených vín (vermutov). Výrazné jablkové víno možno pripraviť aj pridaním hruškového alebo oskorušového muštu.


webmaster & design