Černicové víno

Rozmiagané bobule nelisujeme hneď, ale ich necháme 4 až 5 dní nakvasiť, čím sa dôkladne vylúhuje farbivo a víno sa dobre zafarbí. Ďalšou výhodou nakvasenia je to, že víno nadobudne príjemnú chuť červeného hroznového vína. Černice sú veľmi vhodné na prípravu silných dezertných vín. Z černíc sa neodporúča pripravovať slabšie stolové vína. Černicové víno obsahuje pomerne málo kyselín, preto ak ho zmiešame s iným kyslejším vínom, napr. s ríbezľovým, vytvorí veľmi príjemný nápoj. Černicové víno je náchylné na rôzne choroby, predovšetkým na vláčkovatenie, čo pochádza najmä z nahnitých bobúľ.

Slabšie stolové černicové víno

Pripravujeme ho len v menšom množstve, aby sme ho mohli v krátkom čase skonzumovať. Na 1 l šťavy pridáme 15 až 20 dg cukru a zakvasíme čistou kultúrou kvasiniek.

Silnejšie stolové černicové víno

Pripravíme ho z 1 l šťavy, do ktorej pridáme 1 l vody, 20 dg cukru a 2,5 g kyseliny vínnej. Pripravenú šťavu zakvasíme čistou kultúrou kvasiniek.

Dezertné černicové víno I.

Šťavu na tento typ vína neriedime. Na 1 l získaného muštu pridáme 30 až 40 dg cukru a necháme dôkladne čistou kultúrou kvasiniek vykvasiť. Po stočení z kvasníc pridáme na 1 l vína 5 až 10 dg cukru. Pri nedostatku ovocia upravujeme šťavu nasledujúcim spôsobom: Na 3,5 l šťavy pridáme 5,5 l vody, 2 kg cukru, 20 g kyseliny vínnej a 3 g živnej soli.

Dezertné černicové víno II.

Rozmiagame 3 kg černíc, pridáme 5 g kyseliny vínnej, 2 g živnej soli a sparíme 2 l vriacej vody. Po vychladnutí zakvasíme čistou kultúrou kvasiniek a necháme 24 h stáť. Potom zmes vylisujeme a pridáme do muštu 1 kg cukru rozpusteného v 1 l vody.


webmaster & design