Čerešňové víno

Čerešne samotné sa na prípravu vína nehodia, lebo dávajú nielen víno bez výraznej chuti, ale aj málo trvanlivé víno. Šťava z čerešní sa veľmi drží v dužine, čo sťažuje lisovanie. Rozmiagané ovocie necháme nakvasiť, aby ľahšie púšťalo šťavu. Ďalším nedostatkom čerešní je to, že do vína prejde z nich len veľmi malé množstvo aromatických látok. Čerešňové víno je preto najlepšie s prídavkom višní, ktoré dodávajú čerešniam kyslú a výraznú chuť. Čerešne sa s višňami spracúvajú obyčajne v pomere 2 kg čerešní a 1/2 kg višní. Dobre dozreté čerešne a višne pred spracovaním očistíme od stopiek, ktoré by vínu dodali zlú trávovú príchuť. Aby sme šťavu ľahšie a lepšie získali, necháme plody bez stopiek 1 až 2 dni namoknúť, čím sa z ovocia lepšie uvoľní aróma, chuť a farbivo. Z čerešní pripravujeme najčastejšie silné dezertné vína. Ľahké čerešňové víno má nevýraznú vodovú chuť.

Dezertné čerešňové víno I.

Vylisovanú šťavu rozriedime tak, že na 1 l pridáme 1/2 l vody. Na 10 l zriedenej šťavy pridáme 2,5 až 3 kg cukru, 2 g živných solí a zmiešaninu zakvasíme čistou kultúrou kvasiniek.

Dezertné čerešňové víno II.

Z čerešní odstránime kôstky, dužinu rozmiagame a v smaltovanej nádobe necháme 12 h vylúhovať. Potom čerešne vylisujeme, pricukríme (1/2 kg cukru na 3 l šťavy), zakvasíme vhodnou čistou kultúrou kvasiniek a po pridaní 1 g živnej soli zmes necháme potrebný čas kvasiť.

Dezertné čerešňové víno III.

Pri tomto spôsobe použijeme dobre vyzreté, čerstvo obraté čerešne s mäkkou dužinou. Čerešne lisujeme opatrne, aby sme nerozdrvili kôstky. Získanú šťavu upravíme pridaním malinovej šťavy a šťavy z čiernych ríbezlí. Šťava z malín alebo čiernych ríbezlí tvorí osminu celého obsahu. Na 2,5 l šťavy pridáme 1/2 kg cukru a zakvasíme čistou kultúrou kvasiniek. Na 10 l šťavy pridáme 2 g živnej soli. Po vykvasení stočíme víno z kvasníc a necháme ho 3 mesiace uležať.


webmaster & design